25
юли
Кампанията „Биоразнообразие в чиния – потребителски избори за адаптация към климатичните промени“ на Slow Food в България гостува отново Фермерския фестивал „Произведено във фермата“ на 27 юли (сряда) пред Министерството на земеделието, от 10 до 18 часа.
Този път ще се срещнете със семейството на Владимир Георгиев, което е възродило и в момента произвежда традиционния за с. Долни Раковец чесън. На пазара ще научите как се плете чесън от неговата баба, както и да си закупите за зимата.
Чесънът от Долни Раковец е поминък на селото от повече от 100 години. Хората в селото измерват продукцията според това какво са постигнали благодарение на нея – едни си построили къща, други си изучили децата. Владимир Георгиев – млад земеделски производител убедил родителите си да се върнат от Испания и да започнат бизнес с известния чесън. Днес неговото семейство е най-големият производител на чесън. Засадат го напролет и го прибират в средата на юли. Според Владимир техният чесън е с по-високо съдържание на захари за разлика от другите форми на растението. Долни Раковец скоро ще се появи на картата с общности на Slow Food в България, а чесънът ще влезе в световната Съкровищница на вкусовете и ще стане най-новият Президиум на Slow Food.
Кампанията е в рамките на проект „Еко-общество чрез храна: лични избори срещу климатичните промени“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел е изграждане на широка мрежа за развитие на еко-устойчиви хранителни решения за климатичните промени“ (https://www.activecitizensfund.bg/). Сезонните вкусови демонстрации, насочени към широката общественост целят повишаване на информираността на потребителите и популяризиране на модели за устойчива консумация с акцент върху растителната храна.
Slow Food в България e мрежа от местни общности, която работи активно за връщане към истинската стойност на храната и за опазване на околната среда. Проектите на Slow Food защитават и укрепват местното биоразнообразие, развиват и популяризират културата на храната и подкрепят малките занаятчийски производители и фермери. През настоящата година стартираме Школа за традиционни храни “Нощви” в Ивайловград. Нейн ръководител е Теменужка Матева.
Фестивалът „Произведено във фермата“ се организира всяка сряда пред Министерството на земеделието от Фондацията за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА. Той предлага разнообразни фермерски и занаятчийски храни на малки производители от различни райони на страната със запазена природа: краве, овче, биволско и козе сирене, кисело мляко и кашкавал, прясно мляко, извара, масло, месни продукти от редки български породи говеда, биволи, овце и кози: луканка, пастърма саздърма и буркани с месо, мед и пчелни продукти, сладка и сиропи, яйца, занаятчийски хляб с квас, ядки, вино, чай, сезонни плодове и зеленчуци, пресни и сушени билки и подправки, козметика, цветя и сувенири от дърво… Много от храните са биологични, други са произведени в семейни ферми и занаятчии от селски райони и Натура 2000 зони. Всички фермери и производители са регистрирани по наредбите 3 и 26 на Министерството на земеделието, храните и горите или по Закона за храните. Много от тях в районите от Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина са подкрепени от проекта „За Балкана и хората“ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
За повече информация за дейността на Slow Food в България: Десислава Димитрова, мениджър на проекта, 0885432540, dessidim3010@gmail.com, www.slowfood-bg. com
За чесъна от Долни Раковец: Владимир Георгиев, +359896626818