29
авг.
Ордьоври и коктейли от пъдпъдъчи яйца бяха хитът на изданието на Фермерския фестивал на 29 август. Производителят им Младен Кузманов от с. Царичина, Костинбродско, който направи дебют на Фестивала, ни показа няколко страхотни рецепти. Хареса ли ви коктейлът с кола, коняк/ром, резенче лимон, малко захар и две пресни пъдпъдъчи яйца? Уникален, нали? Хем вкусен, хем полезен. И не забравяйте: става най-добре с доказано пресни пъдпъдъчи яйца от нашия Фестивал. Вижте галерия от деня.
Знаете ли, че в пъдпъдъчите яйца се съдържат повече биологично активни вещества, отколкото в яйцата на които и да било птици. Те превъзхождат кокошите по наличие на витамин В 12. Рекордно е съдържанието на витамини А, В1 и В2. Съдържат също цинк, магнезий, калий, фосфор, манган и много желязо. Полезни са при големи физически натоварвания и като част от диетично меню. Да, ако сте решили да отслабвате, изяждайте по 1 – 2 яйца дневно!
Фестивалът „От нашата ферма – с любов за вас!“ се организира всяка сряда от 10,30 до 18,30 часа пред Министерството на земеделието.
Фестивалът предлага разнообразни фермерски и занаятчийски храни на малки производители от страната: краве, овче, биволско и козе сирене и кисело мляко, кашкавал, мед и пчелни продукти, сладка и сиропи, яйца, прясно месо, занаятчийски хляб, ядки, печена тиква и тиквени семки, био вино, био оцет, био чай, био гъби шийтаке, сезонни плодове и зеленчуци, пресни и сушени билки и подправки, козметика, цветя… Редовно гостуват производители на сувенири и бижута.
Запазена марка на Фестивала са демонстрациите и дегустациите на фермерски храни и рецепти.
Проектът Фестивал „От нашата ферма – с любов за вас!“ се организира от Фондацията за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА в партньорство с Район „Красно село“ и Сдружение „За Земята“ , както и с финансовата подкрепа на Програма Европа – 2018 на Столична община.
Всички фермери и производители са регистрирани по наредбите 3 и 26 на Министерството на земеделието, храните и горите или по Закона за храните. Много от тях в районите от Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина са подкрепени от проекта „За Балкана и хората“ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.