04
юли
Кампанията „Биоразнообразие в чиния – потребителски избори за адаптация към климатичните промени“ на Slow Food в България гостува отново Фермерския фестивал „Произведено във фермата“ на 6 юли, пред Министерството на земеделието и горите, от 10 до 18 часа.
Този път ще се срещнете с Теменужка Матева, лидер на ивайловградската общност на SLow Food, която ще ви покаже как се прави трахана, ще можете да я опитате, а ако ви хареса, да си закупите за вкъщи.
Траханата произхожда от Персия и се среща в Югоизточна Европа и Близкия изток. Tова е „жива храна“, богата на млечнокисели бактерии, тъй като се замесва с квас. По традиция се приготвя лятото, когато жътвата е преминала, житото е събрано и слънцето е най-силно, за да може да се изсуши добре. Траханата на Теменужка Матева се прави с био-суровини – брашно и булгур от лимец и квас, който се „захваща“ от различни растения, събрани в района на с. Плевун. В миналото всяко семейство е приготвяло трахана, така гарантирало винaги питателна храна, леснa за приготвяне. Според Теменужка едно време траханата е била защитa срещу глада. Днес тя е защита срещу загубата на памет.
Кампанията е в рамките на проект „Еко-общество чрез храна: лични избори срещу климатичните промени“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел е изграждане на широка мрежа за развитие на еко-устойчиви хранителни решения за климатичните промени“ (https://www.activecitizensfund.bg/). Сезонните вкусови демонстрации, насочени към широката общественост целят повишаване на информираността на потребителите и популяризиране на модели за устойчива консумация с акцент върху растителната храна.
Slow Food в България e мрежа от местни общности, която работи активно за връщане към истинската стойност на храната и за опазване на околната среда. Проектите на Slow Food защитават и укрепват местното биоразнообразие, развиват и популяризират културата на храната и подкрепят малките занаятчийски производители и фермери. През настоящата година стартираме Школа за традиционни храни “Нощви” в Ивайловград. Нейн ръководител е Теменужка Матева.
Фестивалът „Произведено във фермата“ се организира всяка сряда пред Министерството на земеделието от Фондацията за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА. Той предлага разнообразни фермерски и занаятчийски храни на малки производители от различни райони на страната със запазена природа: краве, овче, биволско и козе сирене, кисело мляко и кашкавал, прясно мляко, извара, масло, месни продукти от редки български породи говеда, биволи, овце и кози: луканка, пастърма саздърма и буркани с месо, мед и пчелни продукти, сладка и сиропи, яйца, занаятчийски хляб с квас, ядки, вино, чай, сезонни плодове и зеленчуци, пресни и сушени билки и подправки, козметика, цветя и сувенири от дърво… Много от храните са биологични, други са произведени в семейни ферми и занаятчии от селски райони и Натура 2000 зони. Всички фермери и производители са регистрирани по наредбите 3 и 26 на Министерството на земеделието, храните и горите или по Закона за храните. Много от тях в районите от Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина са подкрепени от проекта „За Балкана и хората“ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
За повече информация за дейността на Slow Food в България: Десислава Димитрова, мениджър на проекта, 0885432540, dessidim3010@gmail.com, www.slowfood-bg. com
За Школата за традиционни храни “Нощви”: Теменужка Матева, +359885971825, https://www.facebook.com/groups/424212242337477