18
юли
На дъхави и сочни малини от Самоковско бе посветено изданието на Фермерския ни фестивал на 18 юли. Дъждът попречи на нашия специален гост Александър Нанов да дойде с повече малини. Но ние ви бяхме предупредили: идвайте навреме, добрата стока свършва бързо. И научихте страхотни малинови рецепти, нали? Ще ги дават скоро и по телевизията. Вижте галерия от деня.
Сашо е работил десетина години в Гърция, повечето време барман на Санторини. Макар и добре платен, зарязал обаче гурбетчийството и се върнал в родния Самоков, за да се захване с отглеждането на био малини. Хвърлил е огромен труд: земята, която наел, била обрасла и той с дни и седмици разчиствал терена, за да засади малиновите храсти. Сашо гледа български сортове малини, които имат дълъг сезон. Зреят до първата слана, обяснява Сашо и усмивката не слиза от лицето му. Ценителите на малините вече го познават: идват при него в къщата му в Самоков, която е на пътя към Мальовица. Има опашка на щанда му на Седмичния фермерски пазар „От нашата ферма – с любов за вас!“ пред Министерството на земеделието в София.
Фестивалът „От нашата ферма – с любов за вас!“ се организира всяка сряда от 10,30 до 18,30 часа пред Министерството на земеделието.
Фестивалът предлага разнообразни фермерски и занаятчийски храни на малки производители от страната: краве, овче, биволско и козе сирене и кисело мляко, кашкавал, мед и пчелни продукти, сладка и сиропи, яйца, прясно месо, занаятчийски хляб, ядки, печена тиква и тиквени семки, био вино, био оцет, био чай, био гъби шийтаке, сезонни плодове и зеленчуци, пресни и сушени билки и подправки, козметика, цветя… Редовно гостуват производители на сувенири и бижута.
Запазена марка на Фестивала са демонстрациите и дегустациите на фермерски храни и рецепти.
Проектът Фестивал „От нашата ферма – с любов за вас!“ се организира от Фондацията за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА в партньорство с Район „Красно село“ и Сдружение „За Земята“ , както и с финансовата подкрепа на Програма Европа – 2018 на Столична община.
Всички фермери и производители са регистрирани по наредбите 3 и 26 на Министерството на земеделието, храните и горите или по Закона за храните. Много от тях в районите от Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина са подкрепени от проекта „За Балкана и хората“ на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.